CAM00428

Вірменська криниця розташована в центрі старої частини Кам’янець-Подільського (так званого, Старого міста), на площі Польський Ринок біля ратуші. За своїм зовнішнім виглядом будова нагадує замкову вежу середньовіччя — восьмикутна з кам’яними стінами, прикрашеними пілястрами. Завершенням споруди є невисокий шатер із Гонтовим покриттям. Розмір павільйону над колодязем  — 144 кв.м, висота — 14, а стін — 8 метрів. У східній частині споруди є вхідні двері, а південна, північна й західна баштові стіни обладнані вікнами круглої форми, діаметром приблизно один метр. Таким можна бачити наземну частину колодязя — одного з найцікавіших пам’яток міста.

Згідно з численними історичними джерелами, заможний купець-вірменин Нарсес на початку 17 століття виділив для будівництва міського водопроводу велику грошову суму, основна частина якої, однак, «зникла» в невідомому напрямку, або, точніше, невідомо в чиїй кишені. А у 38 році 17 століття польським монархом Владиславом IV Вазою був виданий відповідний указ, і на залишок розкрадених коштів, заповіданих купцем Нарсесом, місцеві жителі звели колодязь. Для цієї мети в суцільний скельній породі була видовбана свердловина завширшки п’ять метрів і завглибшки сорок метрів (за іншими даними — 55 м). Цей колодязь мавбув стати для мешканців міста головним джерелом води. Але, як виявилося згодом, вода в колодязі була непридатною для вживання — колодязь був закритий, зберігши лише як своєрідна пам’ятка.

Через свою історію зведення, Вірменський колодязь, жартома охрестили “пам’ятником корупції». Під час окупації міста гітлерівськими військами надбудову колодязя зруйнували, і відреставрована вона була лише в 1956 році. Павільйон колодязя упродовж довгого часу використовувався як склад. У наш час — це виставковий зал.

Comments

Залишити відповідь