Меджибізький замок

Меджибізький замок

Опис фортеці

Меджибізький замок і досі виглядає дуже велично. Високі мури, башти, балкони, прикраси верхів будівель, контрфорси – все це й тепер справляє сильне враження. У давнину Меджибіж лежав на стику двох татарських шляхів: Чорного і Кучманського, тому часті напади ординців змусили власників Меджибожа, Сенявських, до будівництва потужної фортеці. Під час будівництва вдалося не лише максимально використати природні умови для посилення її оборонних можливостей, а й органічно вписати громіздку споруду у навколишній ландшафт. Він побудований на мисі, утвореному двома річками Буг і Божок, що зливаються тут на широких луках, тому замок має форму видовженого трикутника, ще своїм гострим кінцем лежить поміж з’єднанням двох річок.

Меджибіжський замок не раз відбивав татарські напади. Тут зазнавали поразки татарські чамбули у 1453, 1507, 1515, 1516 рр. Не зважаючи на поразки, ординці настирно, хоч і безрезультатно облягали Меджибіж у 1565 та 1566 роках.

У 1614 р. татари підійшли до околиць Меджибожа, спустошили навколишні села, та не наважилися напасти на замок.

За бурхливих часів польсько-козацьких воєн Меджибіжський замок переходив з рук у руки, потрапляючи то до козаків, то до поляків, то до турків.

У 1657 р. замок став свідком капітуляції угорського князя Юрія Ракоці, союзника шведів, який підписав тут капітуляцію польським військам.

У 1666 р. козаки Петра Дорошенка в союзі із кримською ордою безрезультатно облягали Меджибіжський замок.

Мури фортеці не встояли перед турецькою навалою у 1672 році, хоча замок не був здобутий штурмом, а виданий туркам згідно Бучацького трактату. Та власник замку М. Сенявський у тому ж році відбив у турків свою власність. У 1676 р. сам султан Магомет IV з вогнем і мечем пройшов усе Поділля, щоб помститися за смерть свого сина, вбитого в Ладижині. Тоді турки, здобувши Меджибіж, хазяйнували тут аж до 1699 року, коли Поділля було звільнено від турецької експансії.

В 1726 р. Меджибіж відійшов до Чарториських, а у 1831 р. маєток із замком конфіскований царським урядом, який розмістив там військові установи.

Сьогодні в Меджибіжському замку проводяться реставраційні роботи.

Архітектурний стиль: Ренесанс

Будівник: М. Сенявський

Матеріал: Цегла

Початок будівництва: 1362

Завершення будівництва: 1540

Сайт: http://mezhibozh.com/

Навіщо їхати:

  • Пошукати привидів у стародавньому замку. Погуляти околицями фортеці.
  • Обов’язково відвідати найпотужніше місце сили – синагогу зі склепом, де 1760 року був похований оодин із найвидатніших духовних лідерів єврейського народу, кабаліст, засновник хасидизму Ізраель Бен Еліезер, якого називали Баал Шем Тов.

Що привезти: Незабутні враження, щирі емоції та фотографії, якими захочеться поділитися з друзями. Сувеніри із замку на будь-який смак.

Як добратися:

  • автомобілем з Києва 300 км, повз Житомир, Летичів
  • до Хмельницьк поїздом, а далі маршруткою.