Бережанський замок

 

bereg-zamokЗведений в 1554 році Миколаєм Сенявським ренесансний замок тепер являє собою мальовничу руїну.

На противагу традиції, він збудований не на вершині неприступної гори, а серед боліт і розливів річки Золота Липа. Опорою для його фундаменту служило безліч дубових паль, вбитих у землю. Збудований з тесаного каменю, замок має форму п’ятикутника, в якому будинки і укріплення розміщено навколо дитинця. Окрім боліт, штучно насипаних укріплень бастіонів, доступ до замку боронили два канали. Вежі замку – різноманітних форм: п’ятикутна, квадрати і, багатокутна і кругла. Вигляд замку ілюструє зміни з архітектурі XVI ст., що полягали у перетворенні оборонних фортець у магнатські резиденції.

Бережанський замок, хоча і вважався одним із найгарніших в околиці, не відзначався багатством форм і архітектурною фантазією. Справжньою перлиною із каменя став збудований в північній частині дитинця замковий костьол.

berkos

Західна каплиця, добудована у 1624 р. мав в служити за усипальницю Сенявських. Рід Сенявських проіснував 176 років, серед його представників було чимало впливових політиків і воєначальників. То ж не дивно, що Бережанський замок у різні часи відідувало багато видатних осіб. Тут побували Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, саксонський курфюрст Август II і двічі – Петро І, якого, до речі, тут мало не вбили. В останню хвилину господар Миколай Сенявський врятував його, штовхнувши царя у потайний хід. Після смерті останнього представника роду Сенявських Миколая Адама, замок, шляхом спадку, по черзі переходить на Чарториських, Любомирських і Потоцьких. В чужих руках замок швидко занепадав, австрійський уряд використовував його під казарми. Під час другої світової війни замок і костьол були спустошені. Віднедавна тут розпочалися реставраційні роботи. Розчищено територію замку, покрито покрівлею декілька приміщень, в тому числі зроблено перекриття замкового костьолу.

Координати: 49°26′46″ пн. ш. 24°56′41″ сх. д.

Comments

Залишити відповідь