CAM00509

Миколаївська церква є єдиною спорудою Старого міста в Кам’янці-Подільському, яке дійшло до нас з XIV століття практично в незмінному вигляді. Церква була побудована 1398 року вірменськими поселенцями, якими керував Сінан Хутлубей, на основі більш старого святилища. У різні періоди своєї історії церква називалася Миколаївська, після — Благовіщенською каплицею, а потім знову — Миколаївською церквою. В епоху турецького панування споруда занепала, і лише з початком XVIII століття почалося відродження храму. Вірменином Богданом Літиновічем на власні гроші храм був відновлений і, облаштований.

Наприкінці19 століття до храму був прибудований притвор, укріплений  за допомогою залізних скріп склепіння і стіни, по обидва боки будівлі споруджені огорожі з каменю з проходами, так званими, аркбутанами. Вхід у церковну садибу був увінчаний дзвіницею. Через високу дзвіницю проходить алея з фрагментів мармурових плит до центрального входу церкви. До 62 року минулого століття двері храму були відкриті для прихожан, пізніше храм перетворили на склад. Спочатку це була греко-католицька церква, потім її передали православним. З 1990 року церква передана Української православної церкви.

Присадкуватий, суворий образ храму якнайкраще доповнюють невеликі віконця-бійниці й міцні контрфорси, які підпирають стіни. Один із цих контрфорсів має вмонтований традиційний кам’яний вірменський хрест-хачкар. Товщина стін цієї невисокої церкви оборонного типу — близько півтора метрів! Спорудженню бракує декору як зовнішнього, так і внутрішнього. Територію пам’ятники оточує кам’яна стіна зі сходу, півночі й півдня. У період з 1991 по 1997 рр. в церкві проводилися реставраційні роботи.

Координати: 48° 40’17.9”N, 26° 34’29.1”E

Адреса: м Кам’янець-Подільський, пров. Миколаївський, 2

 

Comments

Залишити відповідь