Руська Брама

Руська Брама розташована в південно-західній частині Кам’янця, там досі збереглася якась частина оборонних споруд, основа яких була закладена ще на початку шістнадцятого століття. Історія цього стародавньої пам’ятки вельми цікава. Оскільки корінне населення Кам’янця-Подільського навідріз відмовилося прийняти польську католицьку віру, воно було виселено польською владою за межі міста, на не укріплену околицю вздовж берега річки Смотрич. Щоб згодом люди змогли тримати оборону від нападу нещадних татар, а також польських грабіжників, українська громада спорудила свої особисті зміцнення, які згодом почали називати Руська брама.

Руська брама була головним в’їздом у місто з південного боку. Це була досить могутня оборонна система — практично ще одна фортеця. Вона складалася з восьми веж і приблизно 100 метрів кам’яних стін із бастіонами. Перші дві її вежі розташовані біля скелі, а третя в той час примикала до гирла річки, русло якої, у свою чергу, перетинав шлюз, що з’єднував її з вежею на іншому березі. Завдяки шлюзовий системі рівень води, коли було необхідно, піднімався, і річка ставала головним захистом міста. Якщо місту загрожувала небезпека, то в’їзд через ворота ще зачиняли гратами, які спускалися з другого поверху за допомогою спеціального механізму.

У XVII столітті через часті повені зміцнення, які перебували поблизу річки, почали руйнуватися, і до кінця вісімнадцятого століття повністю обрушилося 4 вежі. Збереглися тільки Надбрамна, Прибережна, Привратна, Годинна й Барбакан. На сьогодні проведена їхня реставрація. Якась частина приміщень Руської брами використовується сучасними гончарами як творча майстерня. Там же планується в майбутньому створення культурного й ремісничого центру.

Руська брама унікальна споруда й не має аналогів у Східній Європі.

 

Координати: 48° 40’19.09”N, 26° 34’10.6”E

 

Comments

Залишити відповідь