Не кожен пересічний волинян знає, що неве­личке селище Олика у XII ст. було столицею уділь­ного князівства, а сумнозвісна тепер психіатрична лікарня із реабілітаційним центром для алкоголіків міститься в замку-резиденції могутнього роду Радзівилів, які з XVI ст. і аж до другої світової війни воло­діли Оликою.

В 1564 р. Міхал Радзівіл, на прізвисько Чорний, заклав тут оборонний замок у стилі рене­санс. Це був один із перших на Волині квадратних бастіонних замків із насипними валами, чотирма кутовими бастіонами, оточений із трьох боків об­лицьованим цеглою ровом. Обороноздатність його була настільки високою, що ні татари, ні турки, а ні козаки Богдана Хмельницького не змогли його здо­бути.

У XVIII ст. на озброєнні замку було 202 гармати і 6 тисяч ядер. Під час російсько-шведської війни цар Петро І наказав у 1706 році зняти ці гармати для озброєння своєї армії. Та грізні часи минули, замок втратив своє оборонне значення, і М. К. Радзівіл на прізвисько «Рибонько» у 1737–1755 рр. перебудував його на палац-резиденцію.

Під час першої світової війни замок ушко­джено. Його відремонтував після 1920 р. останній власник — Януш Радзівіл. Олицький замок володів багатющою колекцією творів мис­тецтва. Залишки її прикрашають те­пер Луцький замковий музей.

Замковий комплекс складаєть­ся із чотирьох цегляних корпусів, розміщених по периметру подвір’я: три з яких — двоповерхові, один — триповерховий (головний).

Адреса: Олика, Волинська область, 45263

Стан: ведеться постійний косметичний ремонт без реставрації.

Comments

Залишити відповідь