Польська Брама

Польська Брама є унікальною гідротехнічною і фортифікаційною спорудою в Кам’янці-Подільському, які свого часу слугували одночасно й міськими воротами, й оборонною вежею, і греблею. У їх будівництві брав участь досить відомий військовий інженер Претвич, який на той момент робив реконструкцію Кам’янець-Подільської фортеці.

Розташовані ворота в північно-західній частині Старого міста. За системою своїх оборонних споруд Польські ворота нагадують Руську браму. Вони захищали в’їзд у Старе місто з Польських фільварків в 16–17 столітті. Разом із п’ятьма вежами, які були з’єднані між собою стінами, загальна довжина оборонних споруд досягала 180 метрів, вони перетинали річковий каньйон ламаною лінією. Дві вежі перебували на лівому березі, а решта три на правому. Стіна або дамба, яка перетинала русло річки Смотрич, мала у своїй основі два шлюзи, які, у разі небезпеки, повністю перекривали течія річки і створювали водну перешкоду всім нападаючим. У звичайний же час дамба використовувалася для того, щоб утримувати високий рівень води в річці вище міста.

Сильніше за всіх була укріплена Надбрамна вежа, тому що через неї здійснювався в’їзд у місто. У кінці 16 століття велика кількість повеней зруйнувала дамбу, але Наскальна, Надбрамна, Прибережна вежі й Барбакан збереглися дотепер. У 19 столітті вони були передані ковалям і після цього їх почали називати ковальськими вежами.

На протилежному березі річки досить добре видно Настінна башта, яка на сьогодні розташована на приватній території.

Від Польської брами можна вільно піднятися до знаменитого Петропавлівського костелу крутими сходами Фаренгольца.

 

Місце на жаль запущено й досі і, багато стіни вже зруйнувалися. Поруч на березі річки люблять влаштовувати пікніки місцеві жителі.

Ні табличок, не покажчиків, що це є Польська Брама.

 

Координати: 48 ° 40’42.6”N, 26 ° 34’14.16”E

Адреса: м Кам’янець-Подільський, вул. Руська, 2

Comments

Залишити відповідь