Чернелицький замок

За 16 км на північ від Городенки, недалеко Дністра, загубився замок – гніздо родини Ценських, побудований у XVII ст. за Чарториських. Замок квадратний в плані з чотирма бастіонами, оточений двохметровими мурами та земляними насипами. До західної куртини був прибудований палац з одноповерховою, з пілястрами, в’їздною вежею по центру. В 1672 та 1676 рр. замок був пошкоджений під час війни з турками. По відбудові відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни 1685-1691 рр., як найбільш східний фортпост Речі Посполитої на правому березі Дністра. Замок служив місцем для збереження провіанту та фуражу для війська Яна III Собеського, який готувався тут до походів на волохів. Після Чарториських замок перейшов до Галеських, згодом до Потоцьких, Станецьких, Ценських. Останнім в замку жив Мауріцій Ценський, по його смерті в 1817 р. син магната виїхав з містечка і замок почав занепадати, перетворюючись в руїну.

На сьогодні збереглися високі до 6-ти метрів висотою мури, в’їздна вежа, арковий під’їзд якої з білокам’яним порталом, багато декорований різьбою та гербом “Погоня”, по боках вікон – великі волюти. З внутрішньої сторони двору брама декорована менше, але також є герб – другої дружини князя Міхала Чарториського – Єфросинії Станіславської, княгині Чарториської, воєводини Брацлавської. Декор замку виконано в формах раннього бароко.

Посеред замку замість парку виросли яблуні, а людські городи розташувались попід самими стінами.

За переказами під замком є таємні ходи, що ведуть до замку у Раковці. А насправді підземні ходи правда були, але один – до Дністра, а другий – до костьолу в центрі села попід центральною вулицею. Над дверима костьолу – різьблений герб „Погоня”.

Координати: 48°48′44″ пн. ш. 25°25′48″ сх. д.

Будівник: родина Чарторийських

Початок будівництва :поч. 17 соліття

Стан: руїни

Архітектурний стиль: ренесанс

Comments

Залишити відповідь